Jakuby | świeto starego miasta

"Strona internetowa powstała w ramach projektu"

 pn. "Przystanek na szlaku - Jakuby 2011" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Dowiedź się więcej...

Wideorelacja

Program
Program na piątek

Jakuby zaczną się w piątek, 28 sierpnia. Na Przedmieściu Nyskim wystąpią tego dnia m.in. zespół Lasowianki, kapela Sutari oraz znany i lubiany w Zgorzelcu zespół Szelindek z Węgier. Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry pokaże swoje dwa spektakle "Księga błazna - moralitet plebejski" oraz "Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza". Atrakcją wieczoru będzie pokaz światło i dźwięk z wykorzystaniem kolorowych laserów, które opowiedzą widzom historię Jakuba Boehme.

 
"Jakubowy" festiwal karatyniarzy

„Jak pięknym zjawiskiem wydawały się jej fałszywe tony katarynki! Jak wspaniałym był ryk trąby, która mecenasa mało nie przyprawiła o apopleksją. Na dobitkę, kataryniarz widząc uciechę dziecka zaczął przytupywać wielkim obcasem w bruk i od czasu do czasu pogwizdywać niby lokomotywa przed spotkaniem się pociągów. Boże! jak on ślicznie gwizdał...

Więcej…
 
Program na sobotę

W sobotę, 29 sierpnia, zagrają zespoły Chudoba i niezawodny Szelindek oraz kapela Pogranicze i Polskie Wesele Band. W ramach warsztatów pojawią się grupy folklorystyczne z Niemiec, Ukrainy i Polski, a Teatr na walizkach z Wrocławia podejmie uliczne działania pod nazwą "Cyrkoland" oraz pokaże swój spektakl pt. "Błazenologia". Atrakcją dnia będzie czeski teatr KVELB, który po południu i wieczorem pokaże nad Nysą dwa spektakle "Smok" i „Rodzina". Niesamowity "Kabaret" na szczudłach zaprezentuje także Teatr Żywy z Bielawy, a świetnym uzupełnieniem dnia będzie festiwal ulicznych kataryniarzy!

 
Program na niedzielę

Niedziela, 30 sierpnia, to występy m.in. cygańskiego zespołu folklorystycznego, grupy muzycznej Same Suki, a także niesamowite warsztaty bębniarskie z zespołem Foliba oraz warsztaty cyrkowe. Ponownie wystąpi Teatr na walizkach z Wrocławia, Teatr Żywy z Bielawy oraz Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Ponownie także w klimat dawnej ulicy wprowadzą jakubowych gości kataryniarze.
To z pewnością będzie niezapomniany weekend. 28-29-30 sierpnia Jakuby w Zgorzelcu.

 
Jakuby- wielkie odliczanie

Video zaprosznie

 Jakuby - Altstadtfest 2015
Zawsze warto odwiedzić nasze dwunarodowe miasto, ale kończący wakacje ostatni weekend sierpnia to okazja szczególna. Odbywające się wówczas na zgorzeleckim Przedmieściu Nyskim staromiejskie święto Jakuby i festyn ALTSTADTFEST w Görlitz są niczym podróż w czasy dawno minione. Szczegółowy program obu imprez jest jeszcze dopinany, ale już teraz chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka naprawdę ciekawych wydarzeń, które uatrakcyjnią tegoroczną edycję zgorzeleckiego święta, któremu towarzyszyć w tym roku będzie niezapomniany dźwięk katarynek

 

 
Jakubowy Teatr Pod Chmurką

Tegoroczne Jakuby to nie tylko stragany z towarami, których nie kupicie w zwyczajnych sklepach - pachnące woreczki z lawendą, zioła, polskie przyprawy, świece lane dawnym sposobem, czy zapachowe mydła.
To nie tylko spotkanie z żywą historią i podziwianie wojskowych obozowisk i potyczek siedemnastowiecznych żołdaków.

Więcej…
 
Katarynki i kataryniarze w Zgorzelcu !

„Jak pięknym zjawiskiem wydawały się jej fałszywe tony katarynki! Jak wspaniałym był ryk trąby, która mecenasa mało nie przyprawiła o apopleksją. Na dobitkę, kataryniarz widząc uciechę dziecka zaczął przytupywać wielkim obcasem w bruk i od czasu do czasu pogwizdywać niby lokomotywa przed spotkaniem się pociągów. Boże! jak on ślicznie gwizdał...

Więcej…
 
Utrudnienia w rejonie Przedmieścia Nyskiego - Jakuby 2015

Szanowni Mieszkańcy !!!

 

W związku z przygotowaniami do jarmarku „JAKUBY - ŚWIĘTO STAREGO MIASTA” oraz z powodu większego natężenia ruchu pieszych podczas trwania imprezy, w okresie od 28 do 30 sierpnia br. na ulicach:

Więcej…
 
JAKUBY z filozofią

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej do Zgorzelca przybędzie z wykładem  dr Mateusz Falkowski, który – w ramach Święta Starego Miasta Jakuby 2015 – przedstawi wykład pt.: „O umysłach i myśleniu w literaturze”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 29 sierpnia (Dom Jakuba Boehme, godz. 16.). Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne ciekawe spotkanie z filozofem.

Więcej…
 
Jakuby – Altstadtfest 2015

Jak co roku zapraszamy w ostatni weekend wakacji do wspólnej zabawy na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu. I jak co roku zgorzeleckie Święto Starego Miasta JAKUBY zbiegnie się w czasie z festynem ALTSTADTFEST w Görlitz. Szczegółowy program obu imprez jest jeszcze dopinany, ale z rzeczy, które pojawią się w Zgorzelcu, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka naprawdę ciekawych.

Więcej…