Jakuby | świeto starego miasta

"Strona internetowa powstała w ramach projektu"

 pn. "Przystanek na szlaku - Jakuby 2011" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Dowiedź się więcej...

Wideorelacja

Program
Program na piątek

Jakuby zaczną się w piątek, 28 sierpnia. Na Przedmieściu Nyskim wystąpią tego dnia m.in. zespół Lasowianki, kapela Sutari oraz znany i lubiany w Zgorzelcu zespół Szelindek z Węgier. Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry pokaże swoje dwa spektakle "Księga błazna - moralitet plebejski" oraz "Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza". Atrakcją wieczoru będzie pokaz światło i dźwięk z wykorzystaniem kolorowych laserów, które opowiedzą widzom historię Jakuba Boehme.

 
"Jakubowy" festiwal karatyniarzy

„Jak pięknym zjawiskiem wydawały się jej fałszywe tony katarynki! Jak wspaniałym był ryk trąby, która mecenasa mało nie przyprawiła o apopleksją. Na dobitkę, kataryniarz widząc uciechę dziecka zaczął przytupywać wielkim obcasem w bruk i od czasu do czasu pogwizdywać niby lokomotywa przed spotkaniem się pociągów. Boże! jak on ślicznie gwizdał...

Więcej…
 
Program na sobotę

W sobotę, 29 sierpnia, zagrają zespoły Chudoba i niezawodny Szelindek oraz kapela Pogranicze i Polskie Wesele Band. W ramach warsztatów pojawią się grupy folklorystyczne z Niemiec, Ukrainy i Polski, a Teatr na walizkach z Wrocławia podejmie uliczne działania pod nazwą "Cyrkoland" oraz pokaże swój spektakl pt. "Błazenologia". Atrakcją dnia będzie czeski teatr KVELB, który po południu i wieczorem pokaże nad Nysą dwa spektakle "Smok" i „Rodzina". Niesamowity "Kabaret" na szczudłach zaprezentuje także Teatr Żywy z Bielawy, a świetnym uzupełnieniem dnia będzie festiwal ulicznych kataryniarzy!

 
Program na niedzielę

Niedziela, 30 sierpnia, to występy m.in. cygańskiego zespołu folklorystycznego, grupy muzycznej Same Suki, a także niesamowite warsztaty bębniarskie z zespołem Foliba oraz warsztaty cyrkowe. Ponownie wystąpi Teatr na walizkach z Wrocławia, Teatr Żywy z Bielawy oraz Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Ponownie także w klimat dawnej ulicy wprowadzą jakubowych gości kataryniarze.
To z pewnością będzie niezapomniany weekend. 28-29-30 sierpnia Jakuby w Zgorzelcu.

 
Na byle czym, byle nie byle jak!

Najstarsi zgorzeleccy górale pamiętają, a tym młodszym właśnie chcemy przypomnieć, że nasza Nysa Łużycka, wbrew pozorom, jest rzeką żeglowną. Można się śmiać! A nawet trzeba, bo to o śmiech właśnie nam chodzi w kwestii tej żeglowności.

Więcej…
 
Adoptuj pływającą owcę

Przybyłe z daleka, małe, pływające owce, ubarwieniem przypominające łabędzie ,są bardzo płochliwe i nieliczne. Zamieszkują łużyckie jeziora oraz tereny podmokłe. W ciągu dnia chowają się w sitowiu bądź pływają na jeziorach, nocą schodzą na ląd, aby paść się  na łąkach. Mimo iż uwielbiają pływać, nie lubią mieć mokrej głowy, dlatego  noszą przeciwdeszczowe kapelusze. Nurkują tylko wtedy, kiedy czują się zagrożone. Aby wprawić ewentualnych wrogów w zakłopotanie, potrafią rzucić kapeluszem. Pływające owce są bardzo płochliwe, a ze względu na wiele zagrożeń bardzo nieliczne.

Więcej…
 
Święto Starego Miasta Jakuby 2016 w Zgorzelcu

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że zgorzelczanie nie gęsi i swoje Jakuby  mają.

Kramy z cudeńkami, rzemieślnicy starych fachów, a do tego występy teatrów ulicznych, koncerty i pokazy walk historycznych.  To wszystko  sprawi, że w weekend 26-27-28 sierpnia musicie być z nami na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu.  Polecamy także po sąsiedzku Altstadtfest w Görlitz.

A co u nas, żeby uchylić nieco rąbka tajemnicy?

Więcej…
 
MISTRZOSTWA POLSKI W KLĘCIU JAK SZEWC

W tym roku "Jakuby" odbędą się w dniach 26 - 28 sierpnia, ale już dziś zapraszamy wszystkich chcących spróbować swoich sił w "klnięciu" do udziału w organizowanych po raz pierwszy w Zgorzelcu "Mistrzostwach Polski w klnięciu jak szewc".

Więcej…
 
Przenieś się z nami w przeszłość

Już wkrótce kolejna edycja festynu średniowiecznego w Zgorzelcu.   Spędź ten czas w atmosferze odległych wieków, przenieś się w świat dam  i rycerzy!

Więcej…